לצד השמש הנעימה, הים ומרחבי הטבע הפתוחים ומזג האוויר הנוח, האביב והקיץ שבעקבותיו מביאים עמם גם תופעה פחות נעימה: התרבות החרקים, המזיקים והחרקים אשר מוצאים את דרכם אל הבית מדי שנה.

בבתים פרטיים המצויים בשטח טבעי ופתוח התופעה אף חמורה יותר, אולם גם בדירות מגורים ההתחממות ופתיחת התריסים מובילות לנחילים של נמלים, מקקים ואורחים בלתי קרואים אחרים.

בטרם הזמנת ריסוס מומלץ לנקות היטב את הבית והמשטחים הסובלים מחרקים, לאטום היטב מוצרי מזון ולאחסנם בקירור או תחת סגירה הרמטית, ולבצע ריסוס עצמי באמצעות תכשירים ביתיים. קיימים גם חומרי ניקוי ביתיים הכוללים רכיבים מדבירים בריכוז נמוך, העשויים לסייע בשימוש קבוע.

במידה ואלה לא צלחו, וטורים של נמלים ממשיכים לטפס על השיש, או מקקים מבוהלים חוצים את דרככם לעתים קרובות, מומלץ להזמין מדביר מקצועי.

חשוב לדעת כי קיימים מספר סוגים להדברה הביתית, בניהם הדברה ביולוגית, הדברה אורגנית, הדברה כימית ואפילו הדברה אלקטרונית. לא כל סוג של הדברה מתאים לכל סוגי הבעיות והמזיקים, וחשוב להיוועץ במדביר בטרם ההחלטה על סוג ההדברה האפקטיבית ביותר, לטיפול מלא וקבוע בבעיה.

במידה ומדובר בבעיית מזיקים וחרקים החוזרת מדי שנה ומוכרת בבית, ניתן לדלג על שלב הניסיונות והפתרונות הביתיים ולהזמין כבר עם בוא האביב הדברה מקצועית ויסודית שתתן מענה לתקופה ארוכה (לרוב לתקופה של שנה).

הריסוס כיום מתבצע באמצעות חומרים בטוחים בריכוז נמוך יחסית של חומרים פעילים, כך שהוא קטלני למזיקים אולם אינו מסכן בני אדם.

יחד עם זאת, חשוב לפעול על פי הנחיות המדביר, להכין את הבית בטרם פעולת ההדברה ולאוורר אותו בסיומה.

הכנת הבית לפעולת ההדברה:

  • אחסון כל פרטי המזון וכלי הבישול והאוכל בארונות סגורים.
  • פינוי של ארונות המצויים תחת צנרת ומעברים פנימיים מהם עשויים להגיע חרקים ומזיקים
  • הרחקה של רהיטים מן הקירות ליצירת גישה מלאה וריסוס של פנלים
  • אחסון והרחקה של צעצועים
  • פינוי הבית מאנשים ומבעלי חיים לזמן ביצוע ההדברה.
  • עם סיום ההדברה יש לאפשר אוורור של הבית ולשוב אליו על פי הנחיות המדביר.