בעונת האביב ניתן לראות התעוררות של חרקים ומזיקים, וגם בבתים נקיים ומתוחזקים מדווחים פעמים רבות על הופעה של נמלים, מקקים, מעופפים, חרקים ומזיקים אחרים. אלה מגיעים מן החלונות והפתחים, מפתחי הביוב ומעברי המים ומוצאים מקומות מסתור המאפשרים להם להתרבות.

ריסוס והדברת הבית הוא פתרון המהיר והיעיל ביותר, כאשר חשוב לבחור במדביר אחראי ומקצועי, המחזיק ברישיון מטעם משרד איכות  הסביבה. חשוב לדעת כי מדביר פועל באמצעות חומרים כימיים מרוכזים והרישיון מבטיח כי עבר הכשרה מתאימה והוא עובד בכפוף לתנאי בטיחות מוקפדים.

האם ניקיון הוא חלק מעבודתו של המדביר?

תפקידו של המדביר אינו רק לבצע את הריסוס בפועל, כי אם לאתר את מקור הבעיה, לקבוע את סוג ההדברה המתאימה, ולהנחות את לקוח טרם ביצועה בנוגע להכנות וכן לניקיון לאחר הדברה.

ניקיון לאחר הדברה תלוי בסוג ההדברה ובמטרותיה. ישנן הדברות אשר לאחריהן תונחו להימנע מלנקות את הבית מיד, אלא להמתין ולאפשר לחומרים הפעילים לעשות את עבודתם. הדברות אחרות מתבססות על חומרים הפועלים באופן מידי ואין מניעה לניקוי הבית לאחריהן.

ניקיון לאחר הדברה, במועד שנקבע בהתאם לסוג ההדברה, חייב להיות יסודי ולכלול ניגוב וחיטוי של רהיטים ופריטים הנמצאים בשימוש. צעצועים של ילדים (אשר מומלץ מראש לאחסן בשקיות אטומות ובתוך ארונות סגורים) כדאי להשרות באמבט מים חמים וסבון ולנגב היטב, שכן אלה עלולים להגיע אל הפה של הזאטוטים.

גם את הרצפה לרבות הפנלים אליהם נצמדים חומרי ההדברה מומלץ לשטוף ולנקות ביסודיות.

משטחי עבודה במטבח דוגמת משטחי שיש, חשוב במיוחד לחטא ולנקות היטב, באמצעות מים חמים וכלור, ולנגב היטב בסיום פעולה.

איך בוחרים?

קיימות בשוק גם חברות ניקיון מקצועיות אשר מספקות שירות ניקיון לאחר הדברה בבית, ומבטיחות פעולה משלימה לבית נקי מחרקים וממזיקים וכן מחומרי הדברה וכימיקליים.

בכל מקרה לאחר ההדברה מומלץ לאוורר היטב את הבית, שכן חומרי ההדברה הקיימים כיום בשוק הם חומרים ללא ריח, ועל כן אינם מהווים מפגע סביבתי, אולם חשוב לאפשר להם להתנדף בטבעיות.

חשוב לדעת כי ניקיון יסודי לאחר פרק הזמן שהנחה המדביר אינו מבטל את השפעת חומרי ההדברה אלא נועד לסילוק שאריות של החומרים הפעילים, לבריאות בני הבית ולבטיחות מלאה.