הצורך בהדברה ירוקה נולד הן על ידי אנשים החוששים מן הכימיקליים והרעלנים שבחומרי ההדברה הכימית והן על ידי תומכים באיכות הסביבה ובזכויות בעלי חיים במטרה לצמצם ככל האפשר פגיעה שאינה נחוצה בהם.

הדברה ביולוגית


הדברה ביולוגית מתבצעת באמצעות מגוון שיטות וחומרים בהתאמה לאופי הבעיה:

  • חומרי הדברה המופקים מצמחים ומותאמים לסילוק המזיקים על פי אופיים- שיטה שפותחה על ידי אגרונומים ומומחים בחקלאות ובמזיקים. מדובר בחומרי הדברה ידידותיים לסביבה המפיצים ריח או טעם שמייצר התנגדות בקרב המזיקים האמורים ומביא לסילוקם.
  • הדברה באמצעות ג'ל מיוחד- הדברה באמצעות ג'ל היא למעשה הדברה המתבצעת באמצעות הזנת המזיקים בחומר רעיל. הג'ל מוחבא במספר פינות נסתרות, וכולל ריחות וטעמים אשר מושכים את המזיקים, ומביא אותם לנגוס בו. הרעל המרוכז בו הוא בכמות קטנה ואינו מביא לקטילה מידית, אולם פועל באופן ישיר רק על החרקים והמזיקים אליהם הוא מיועד, ואינו פוגע בסביבה, בצמחים ובאחרים.
  • הדברה באמצעות פורמונים – הדברה באמצעות פורמונים מביאה ליצירת ריחות רעים המרתיעים את המזיקים, ואף גורמים להם לסמן את האזור כמסוכן. הדברה כזאת אינה מביאה לחיסול המזיקים כי אם להרחקתם בלבד.
  • הדברה אלקטרונית- הדברה אלקטרונית פועלת אף היא באמצעות שיטה המרחיקה את המזיקים ואינה קוטלת אותם, אלט שזאת מתבצעת בשימוש בגלי קול בתדרים נמוכים במיוחד, הגורמים למזיקים לשמוע צליל צורמני ומטריד המבריח אותם מן המקום. שיטה זו של הדברה ירוקה אפקטיבית מאוד, אולם פחות מתאימה לחרקים ומאפיינת הדברות כנגד עטלפים, יונים, עכברים וחיות שדה וגן אחרות.
הדברה ביולוגית כדאי לבצע בפיקוח וליווי של אגרונום, המביא ידע ומומחיות הן בהתנהגות בעלי החיים השונים והן בהיכרות עם חומרים ושיטות הדברה מתקדמות. קיימים כיום מדבירים מקצועיים העובדים בפיקוח אגרונום במטרה לספק הדברה אפקטיבית, מקצועית ובטוחה לכל צורך.

חשוב לבחור במדביר מקצועי, רשום ומורשה בלבד, וכן להיוועץ בו בטרם בחירת סוג ההדברה, על פי אופי הבית, סוג הבעיה והמזיקים אותם תרצו להדביר, וכן לקבל ממנו הנחיות מפורטות וכתובות להכנת הבית, לפינוי, לניקוי, ולחזרה לשגרה. מומלץ לבצע הדברה מדי כשנה, בהתאם לצורך.