איתרע מזלו של הג'וק להיות בין בעלי החיים הפחות חביבים על בני אדם, להתקבל בקריאות פחד ובהלה, לבלות את ימיו הקצרים בהימלטות מפני נעליים אימתניות ולהתחבא בחורים ובמעברי ביוב.

יחד עם זאת, הג'וקים, או בשמם התיקני- תיקנים, הרוויחו ביושר את הרתיעה מהם, כאשר מדובר ביצורים אשר חיים ומסתתרים בביבים, פוגעים בצמחים, מעבירים מחלות וזיהומים ומתרבים במהירות.

למרות האימה שמטיל התיקן על הסביבה האנושית, מרבית האנשים יעדיפו שלא לחבוט בו בעיתון או לשמוע את קול מעיכתו תחת הנעל, ויחפשו דרכים להימנע כליל מלהיתקל בו.

עונת האביב אשר מביאה למזג אוויר נוח, כוללת גם את הופעתם של התיקנים, הנמלים והחרקים השונים, זוחלים ומעופפים כאחד. התיקנים הם בעלי חיישנים מדויקים המאפשרים להם הסתתרות אפקטיבית, וכן מהירות תנועה יוצרת דופן המסייעת להם בבריחה מהירה במיוחד. במידה ונתקלתם בתיקן בבית, מרבית הסיכויים כי נתקלתם בתיקן בוגר ו/או פגוע, בדרכו אל מקום המסתור בו מסתתרת משפחה מורחבת מאוד.

הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם תיקנים היא באמצעות הדברה מקצועית. ריסוס של חומרים רעילים פעילים בבית, תוך מתן דגש על פתחים נסתרים, מעברי ביוב, פנלים ופינות. שיטות הדברה חדישות מאפשרות גם הדברה ללא כימיקלים, כאשר חשוב להתאים את סוג ההדברה לאופי הבעיה.

הדברת הבית מפני תיקנים תיתן מענה גם להופעת זוחלים נוספים, לבעיות נמלים ומזיקים אחרים.

הדברה מקצועית כנגד תיקנים מספקת מענה גם לאותם תיקנים בעלי כנפיים, שכן אלו אינם יכולים להתמיד בתעופה לאורך זמן רב, ואף הם יורדים אל הקרקע למנוחה, זחילה והסתתרות.

מומלץ להזמין הדברה מקצועית לפני חודשי הקיץ, וכבר בעונת האביב להכין את הבית לעונה החמה העתירה במזיקים.

בהזמנת הדברה חשוב לבחור במדביר מורשה, מנוסה ומקצועי, המציע מספר שיטות הדברה, ומתאים את שיטת העבודה אל הבית והצרכים שלכם.

כמו כן חשוב לא פחות להכין את הבית להדברה, לכסות ולאחסן כלי אוכל ומזון, צעצועי ילדים. מומלץ לנק רהיטים ומוצרי חשמל מן הקיר על מנת לאפשר למדביר נגישות אופטימלית לכל פינה, ולהקפיד על הנחיות ההכנה, החזרה והניקיון שיימסרו על ידו.